تشخیص زعفران اصل از تقلبی

تشخیص زعفران اصل

زعفران اصل را چگونه تشخیص دهیم ؟

زعفران یکی از گران قیمت ترین ادویه های جهان است. به همین دلیل دلالان سعی میکنند تا با افزودن ناخالصی و یا روش های تقلب برای خود سود بیشتری از این گیاه به ارمغان بیاورند. این روز ها گستردگی استفاده از طلای سرخ در سراسر جهان دیده می شود و روز به روز به دلیل خواص شگفت انگیز زعفران و مشغله های زندگی امروزی، بر گستره استفاده از آن افزوده می شود. ( اگر به دنبال ارتباط مصرف زعفران با مشغله های امروز هستید روی خواص زعفران کلیک کنید و آن را مطالعه نمایید.)
در ادامه این مقاله از سبزینا رایج ترین روش های تشخیص زعفران مرغوب و اصل از تقلبی را برای شما بر می شماریم، امیدواریم این آموزش بتواند شما را در تهیه زعفرانی مرغوب و اصل یاری دهد.

زعفران چیست؟

زعفران با نام علمی Crocus sativus گیاهی است با خواص دارویی و غذایی سرشار که از زمان های قدیم در کشور های یونان هند و اسپانیا و ایران کشت می شده است. زعفران حاوی مواد معدنی بسیاری است که مهمترین آنها عبارتست از: سه عنصر سافرانال و کروسین و پیکروکسین . این عناصر به ترتیب دلیل اصلی رایحه و رنگ و طعم می باشند و در آزمایشگاه این سه عنصر برای بررسی اصالت کالا مورد بررسی قرار میگیرند. اما سوال اینجاست که ما چگونه زعفران اصل را از تقلبی بدون بردن آن به آزمایشگاه و با درصد خطای پایین، تشخیص دهیم؟

تشخیص زعفران اصل از تقلبی

راه های زیادی برای تشخیص زعفران اصل وجود دارد که ما دراین مقاله چند مورد آن را مورد بررسی قرار می دهیم.

تشخیص اصل بودن زعفران با طعم و بو

یکی از بهترین و ساده ترین راه ها برای تشخیص زعفران این است که به بوی آن توجه کنید زعفران مرغوب داری بوی متفاوت و تندی است و طعمی تلخ و تا حدودی گس دارد. البته این مهم در صورتی میتواند ملاک باشد که شما یکبار قبل از آن طعم و بوی زعفران واقعی را تجربه کرده باشید. در این صورت کارتان برای دفعات بعد راحت بوده و میتوانید با عطر و طعم، زعفران اصل را تشخیص دهید.

روش تشخیص زعفران تقلبی با کاغذ کاهی

یکی از روش های تقلب در زعفران، تقلب وزنی است که در آن با آغشته کردن زعفران به روغن سعی میکنند وزن آن را بیشتر از مقدار واقعی نشان دهند. بنابراین اگر زعفرانی که در اختیار دارید براق به نظر می رسید بهتر است روش زیر را برای بررسی اصالت آن استفاده کنید.

برای تشخیص این که زعفران تقلبی است یا نه کافیست یک برگه کاغذ کاهی آماده کرده و زعفران را بر روی آن بریزید و فشار دهید اگر بر روی کاغذ ذرات روغن و چربی مشاهده شد زعفرانی که انتخاب کرده اید دارای ناخالصی بوده و وزن آن بدین واسطه بیشتر از مقدار واقعی آن نمایش داده می شود و اگر اثری از ذرات چربی نبود، ناخالصی ای به آن افزوده نشده است.

طریقه تشخیص زعفران مرغوب با آب سرد

یکی از راه های ساده بررسی اصالت زعفران، این است که رشته های زعفران را در مقداری آب بریزید. بعد از مدتی رنگ آب تغییر می کند و پس از آن می توانید از بررسی رنگ زعفران های باقیمانده، اصالت زعفران را بررسی کنید، بدین صورت که اگر بعد از مدتی که رنگ آب تغییر کرد، رنگ رشته های زعفران درون آب نیز تغییر کند نشان دهنده این است که آن زعفران تقلبی است. چرا که رشته های زعفران اصل، رنگ قرمز تند خود را از دست نمی دهد. در این صورت میتوان حدس زد از رنگ کردن ریشه های ذرت یا بخش سفیدی زعفران و… برای تقلب استفاده شده است.

البته سفیدی زعفران خود خواص بسیاری دارد ولی برخی از دلالان و متقلبین به دلیل قیمت ارزان آن، سفیدی را تهیه کرده و در مجاورت زعفران اصل که مرطوب شده است قرار میدهند و بدین واسطه سفیدی یا ریشه سفید زعفران نیز قرمز می شود و راه را برای تقلب این افراد باز میکند. با روش ذکر شده در اینجا شما میتوانید اینگونه تقلب را تشخیص دهید.

طرز بررسی اصالت زعفران با گاز شهری

مقداری زعفران را در مچاورت گاز شهری قرار دهید (مثلا شیر اجاق گاز را باز کنید ولی اجاق گاز را روشن نکنید) اگر رنگ زعفران از قرمز به بنفش یا نارنجی تغییر کند نشان دهنده این است که زعفران مرغوب است. اما اگر زعفران به رنگ زرد تغییر رنگ داد نشان دهنده این است که تقلبی بوده و ناخالصی دارد. این اتفاق به دلیل واکنش عناصر زعفران با گاز متان بوده و یکی از روش های تشخیص اصالت آن است.

نحوه تشخیص دادن زعفران تقلبی با بنزین

یکی از ویژگی های زعفران، حل نشدن آن در بنزین است. به همین دلیل می توان از بنزین برای تشخیص زعفران اصل از تقلبی استفاده کرد به این صورت که مقداری زعفران را در بنزین می ریزیم اگر رنگ بنزین تغییر کرد نشان دهنده این است که زعفران تقلبی است.

نحوه نگهداری زعفران

بهتر است زعفران را دور از نور خورشید و رطوبت در محیطی خشک و تاریک مانند کابینت و همچنین در ظروف قلع یا شیشه ای نگهداری کنید. چرا که نور خورشید و رطوبت میتواند باعث کاهش کیفیت و رنگدهی و عطر کمتر زعفران گردد. همچنین نگهداری در ظروفی دربسته می تواند بسیار مفید باشد.

پیشنهاد ما برای تهیه زعفران اصل

با روش های ذکر شده در بالا شما میتوانید برای تشخیص زعفران اصلی از تقلبی اقدام کنید. اما نکته ای که وجود دارد تهیه زعفرانی است که امکان تقلب در آن کمتر باشد. با اندکی تامل در روش های بالا در می یابیم عمده تقلب در زعفران، برای زعفران سرگل یا ممتاز است چرا که دلال می تواند با تغییر رنگ سفیدی، آن را نیز به عنوان زعفران سرگل بفروشد.

پیشنهاد اصلی ما درباره تهیه زعفران برای مصرف خانگی، خرید زعفران دخترپیچ یا رشته کامل می باشد. چرا که در این روش فرآوری زعفران، رشته ها دقیقا به صورت کامل و دارای سفیدی و قرمزی می باشند. چرا که کشاورزان اغلب فرآوری به این روش را ترجیح می دهند. همچنین با توجه به مواد معدنی و عناصر موجود در سفیدی زعفران، استفاده از آن بصورت رشته کامل بیشتر توصیه شده است. سفیدی زعفران میتواند سرتونین و دوپامین را در بدن متوازن کند و شادی آور است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *