انواع زعفران

انواع زعفران

راهنمای خرید زعفران و انواع آن

زعفران که به طلای سرخ معروف است از برترین محصولات صادراتی ایران محسوب می‌شود و به دلیل خواص منحصر به فرد آن پای ثابت خوراک‌ها، دسرها و انواع غذاهای ایرانی است. بر همین اساس این محصول ارزنده، درمیان ایرانیان مصرف بالایی دارد. بررسی و توجه ویژه به کیفیت یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که در هنگام خرید زعفران به آن توجه می‌شود. چرا که کیفیت زعفران در رنگ، بو و عطر و طعم بی‌نظیرش تاثیر بسیاری دارد. از آنجا که زعفران قیمت نسبتا بالایی دارد این دقت و توجه نیز اهمیت بیشتری پیدا میکند. بنابراین شناخت انواع زعفران در هنگام خرید کمک می‌کند تا خریدار بتواند با توجه به میزان نیاز و چگونگی مصرف زعفران، خرید رضایت‌بخشی را تجربه کند.

 عوامل موثر در کیفیت زعفران

زعفران نیز مانند دیگر محصولات خوراکی انواع مختلفی دارد اما شناخته‌شده‌ترین آن‌ها زعفران سرگل است. تا جایی که بیشتر مردم تنها همین نوع زعفران را می‌شناسند، حال اینکه ممکن است انتخاب دیگر انواع زعفران برای مصارف خاص مقرون به‌ صرفه‌تر و مناسب‌تر باشد. اکنون به بررسی انواع زعفران می‌پردازیم تا در مصرف بهینه و انتخاب بهتر آن کمک کرده باشیم.

زعفران را  بر اساس طریقه‌ی جدا کردن کلاله از خامه‌ی آن به پنج دسته‌ی کلی تقسیم می‌کنند که این پنج دسته ممکن است انواع مختلفی با درجه‌ی کیفی متفاوت داشته باشند. البته پیش از هرچیز باید خاطر نشان کرد که هرچه درصد خلوص زعفران بیشتر باشد قدرت رنگ‌دهی، عطر و طعم بیشتری خواهد داشت. البته که محل و نوع کشت و برداشت و فرآیند خشک کردن آن نیز در این کیفیت بی‌تاثیر نیست.

 

ساختار رشته‌ی زعفران

پیش از بررسی دسته‌بندی زعفران، بهتر است ساختار یک رشته‌ی زعفران را بررسی کنیم. هر رشته‌ی زعفران از دو بخش اصلی تشکیل شده است که تقسیم‌بندی انواع زعفران براساس آن‌ها انجام می‌شود و در تشخیص انواع زعفران نیز از خصوصیات این دو بخش استفاده می‌شود. این دو بخش شامل موارد زیر می‌شوند:

 • کلاله: قسمت قرمز رنگ زعفران که صورت سه شاخه (و گاهی بیشتر) هستند.
 • خامه: قسمت کرم یا سفید رنگ زعفران

حال با این شناخت به بررسی انواع طلای سرخ می‌پردازیم.

ساختار رشته‌ی زعفران

زعفران دختر پیچ یا دسته

زعفران دختر پیچ که پایه‌ای‌ترین نوع زعفران است در قدیم بیشتر مورد استفاده قرار می‌گرفته است. زعفران دسته شامل رشته‌ی کامل زعفران می‌شود. این رشته‌ها بین سه تا ۵ سانت هستند و بخش سفید حدود ۲۵٪ و بخش قرمز حدود ۷۵٪ از آن‌ها را تشکیل می‌دهند.

به صورت خلاصه می توان ویژگی های زعفران دسته یا دخترپیچ را به این موارد محدود کرد:

 • بهترین نوع زعفران برای مصارف خانگی
 • مناسب برای مصارف طبی به دلیل داشتن خامه و کلاله
 • قیمت کمتر نسبت به سایر زعفران ها

زعفران دسته یا رشته کاملبرای خرید زعفران دسته یا دخترپیچ سبزینا و تجربه عطر و طعم این زعفران اعلا به بخش خرید زعفران دسته مراجعه کنید.

زعفران پوشال

در این نوع زعفران قسمت خامه از کلاله جدا می‌شود اما به میزان یک تا ۳ میلیمتر از خامه در ادامه‌ی کلاله باقی می‌ماند. بنابراین، قسمت کلاله در این نوع نسبت بیشتری از نوع زعفران دختر پیچ دارد.

زعفران پوشال سبزینا

زعفران سرگل

این نوع از انواع زعفران که معروف‌ترین و پرمصرف‌ترین نوع زعفران در بین ایرانیان است شامل قسمت کلاله می‌شود و خامه به صورت کامل از آن جدا می‌گردد. قسمت کلاله دارای سر سه‌شاخه نیست و معمولا شکلی شکسته دارد. رنگ‌دهی و عطر آن نسبت به دو نوع قبلی بیشتر است.

به صورت خلاصه می توان ویژگی های زعفران سرگل را بدین شکل بیان کرد:

 • اندازه آن به گونه ای است که کاملا سرخ است و اصلا خامه زعفران در آن دیده نمیشود
 • میزان رنگدهی و عطر آن بسیار بالاست
 • قیمت مناسبی دارد
 • مناسب برای مصرف خانگی و رستوران و درمانی

زعفران سرگل سبزینا
این نوع زعفران با نام های متفاوتی از جمله:

 • ممتاز
 • سرقلم
 • سرریشه

یاد می شود. برای خرید زعفران سرگل به فروشگاه سبزینا مراجعه کنید.

زعفران نگین

زعفران نگین با کیفیت‌ترین و بهترین نوع زعفران ایرانی است. معمولا برای صادرات درنظر گرفته می‌شود و قیمت بالایی دارد. در این نوع زعفران نیز تنها بخش کلاله‌ی رشته‌ی زعفران باقی می‌ماند، اما تفاوت آن با زعفران سرگل حفظ سه رشته‌ی کلاله به صورت متصل به هم است. کلاله‌های زعفران نگین برخلاف زعفران سرگل صاف و بدون شکستگی عرضه می‌شوند. رنگ‌دهی و عطر زعفران سرگل و نگین تفاوت چندانی ندارد بنابراین ایرانیان معمولا ترجیح می‌دهند زعفران سرگل که قیمت مناسب‌تری دارد را تهیه کنند.

زعفران نگین نیز دو نوع کیفی سوپر نگین و شبه نگین دارد. این درجه‌بندی نیز براساس سلامت سه‌شاخه‌ی کلاله و طول آن‌ها مشخص می‌شود. البته که در کیفیت نهایی زعفران تاثیر چندانی ندارد.

به طور خلاصه زعفران نگین اصل شامل ویژگی هایی است که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حفظ سه رشته‌ی کلاله به صورت متصل به هم
 • یکدست قرمز است و اصلا در آن خامه دیده نمیشود
 • عطر، طعم دهی و رنگدهی بسیار بالا
 • مناسب صادرات و هدیه دادن
 • گران ترین زعفران
 • صاف و بدون فرخوردگی

زعفران نگین سبزینابرای خرید زعفران نگین به فروشگاه سبزینا مراجعه کنید.

زعفران کنج یا سفید

یکی دیگر از انواع زعفران، زعفران سفید است. این نوع زعفران را در ایران به ندرت بین دسته‌بندی‌های انواع زعفران قرار می‌دهند، چرا که استفاده از آن چندان رایج نیست. در این نوع قسمت کلاله کاملا جدا شده و بخش خامه باقی می‌ماند. به همین دلیل در اروپا به آن زعفران سفید یا خامه نیز می‌گویند. این نوع که بعضا مرطوب است به دلیل عطر بیشتر خامه نسبت به کلاله، معطرتر ازدیگر انواع  زعفران به نظر می‌آید رنگ‌دهی ندارد و بیشتر برای مصارف دارویی استفاده می‌شود.

برای خرید زعفران سفید یا کنج به فروشگاه سبزینا مراجعه کنید.

ریشه سفید زعفران

اکنون با بررسی و شناخت انواع زعفران ایرانی، بهتر و با دقت بیشتری می‌توان این محصول را برای مصرف مورد نظر انتخاب کرد و تشخیص کیفیت و اصالت زعفران نیز با دانستن جزئیات انواع زعفران امکان‌پذیر می‌شود. آگاهی از این موارد نیز اطمینان هنگام خرید زعفران را بیشتر می‌کند. ضمن اینکه به نظر می‌رسد داشتن شناختی کامل نسبت به محصولی که ریشه در فرهنگ و سنت کشورمان دارد، امری ضروری باشد.

انواع زعفران و اجرای آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *